اوج آسمان

آزادی ؟

مولا علی علیه السلام در خطبه ای زمانی که خودشان حاکم و والی بوده اند خطاب به مردم فرموده اند با حاکمانتان اینطور نباشید، آزاد مرد باشید. فرموده اند: مبادا آن اصطلاحاتی را که در مقابل جباران بکار می برید که خودتان را کوچک و ذلیل می کنید، برای من بکار ببرید. با من همانطور که با دیگران حرف می زنید، صحبت کنید و اگر دیدید احیانا من عصبانی و ناراحت شدم، حرف تندی زدم، خودتان را نبازید، مردانه انتقادتان را به من بگویید و نگویید هر چه شما بفرمایید صحیح است. گمان نکنید که اگر حقی را در مقابل من بگویید، یعنی اگر علیه من کلمه ای بگویید که حق است، بر من سنگین خواهد آمد. به حق از من انتقاد کنید، ابدا بر من سنگین و دشوار نخواهد بود، با کمال خوشرویی از شما می پذیرم. از شما خواهش می کنم که هرگز از سخن حق و انتقاد حق و از اینکه مشورت خودتان را به من بگویید، نسبت به من مضایقه نکنید.

این نمونه ای کامل از مردی است که از نظر معنوی، آزاد است و در مقام حکومت به دیگران، آزادی اجتماعی می بخشد.

در مقابل:  کریستین سن می نویسد: انوشیروان عده ای را برای مشورت در مسئله ای جمع کرده بود. عقیده خودش را گفت. همه گفتند هرچه شما بفرمایید همان درست است. یکی از دبیران بیچاره خیال کرد جلسه واقعا جلسه مشورت است، گفت اگر اجازه بفرمایید من هم نظرم را بگویم. نظرش را گفت و عیبهای نظر انوشیروان را هم بیان کرد. انوشیروان گفت: ای بی ادب! جسور! و بلافاصله دستور داد مجازاتش کنند و قلمدان هایی را که آنجا بود در حضور سایرین آنقدر به سرش کوبیدند تا مرد.

برگرفته از کتاب گفتارهای معنوی نوشته شهید مطهری

...

پيام هاي ديگران()        link        یکشنبه ۱۸ امرداد ،۱۳۸۸ - ز. ش.

حکمتش چیه؟

هان مشو نومید چون واقف نه ای از سر غیب

                               باشد اندر پرده بازی های پنهان  غم مخور

 

توی یکی از پست هام "آرامش نتیجه ی باورهای آرام سازه" (۵ تا پست قبلتر) نوشته بودم که: چرا ناراحت و نگرانی؟ فقط کافیه وظیفه ات رو انجام بدی.

اما حالا میگم که: شناخت وظیفه و عمل بهش  همچینام آسون نیست...

ولی اگه خدا کمکمون کنه میتونیم. مگه نه؟

پس نباید ناامید بشیم. باور کنیم که هر کار خدا یه حکمتی داره و کمکمون میکنه تا به وظایفمون عمل کنیم اگه خودمون بخوایم. خدا همیشه بهترین راه رو جلوی پامون میذاره نه بهترینی که ما فکر میکنیم بلکه بهترینی که باعث رشد و کمالمون میشه.

 باید به تلاشمون ادامه بدیم.

...

پيام هاي ديگران()        link        شنبه ۳ امرداد ،۱۳۸۸ - ز. ش.